Diyetisyen nasıl yemek yer?

image

Çoğu kimse, bizlerin uzun zamandır iyi bir şeyler yemediğimizi düşünürler.
Diyetisyen olmanın en zor yanlarından biridir bu.
Sanırlar ki bizler hep zayıflama diyeti uyguluyoruz. Hâlbuki böyle bir şey söz konusu değildir.
Kilo koruma diyeti ile kilo verme diyetleri birbirinden çok farklıdır.
Bizler sadece kilomuzu koruduğumuz için işimiz bir hayli kolaydır.
Burada zor olan kiloyu vermektir.
Ancak biz meslekte 30 yıla yaklaşmış Diyetisyenler olmanın da tecrübesi ile kilo verdirme işini bir hayli kolay hale getirdik.
Bizim ilk kuralımız kilo verdirirken hiçbir şeyi yasaklamamaktır.
Zaten bireyin özel bir hastalığı yoksa herhangi bir yiyeceği tamamen yasaklamak yanlıştır.
Birey ne isterse onu veririz. Yalnızca miktarlarını kısıtlarız. Ancak bu kısıtlama işini de bireyin isteğine bağlı olarak yaparız. Yani çok sevdiği yiyecekleri daha az kısıtlarız, az sevdiği yiyecekleri çok kısıtlarız. Böylece kişi daha çok sevdiği şeyleri yiyerek mutlu bir şekilde zayıflar. Ayrıca biz bireyi toplumdan, ailesinden ve sosyal çevresinden koparmadan zayıflatırız. Kendisine özel yemekler yapmasına asla izin vermeyiz. İş yerinde ve ailesiyle birlikte sofrada ki herkesin yediği yemeklerle zayıflatırız. Bu yolla hem beslenmenin doğru kurallarını öğretiriz, hem de kilo verme işi bittiğinde yani kiloyu tutma işine gelindiğinde birey uçuk ve özel yiyeceklerle zayıflamadığı, zaten hep sofralarda olan ve hep alışık olduğu yiyeceklerle zayıfladığı için kilo korumanın ne kadar kolay olduğunu anlar ve öğrenmiş olur.
Beslenme ve diyet bilimi yani Diyetetik bilimi derya gibi bir konudur, okumayı asla bırakamazsınız. Okumayı ve kendinizi yenilemeyi bıraktığınız an çok hızla çağın gerisinde kalırsınız. Bu nedenle bizlerin en önemli hobisi sürekli okumaktır. Spor okumaktan sonra gelir.
Güzel bir kızımız, Yakışıklı bir oğlumuz var. Onları da Diyetisyen Asistanı olarak yetiştirdiğimizden hiç şüpheniz olmasın. Ancak büyüdüklerinde Diyetisyen olmayı düşünmüyorlar. Sürekli okumak, yazmak ve de mutfağı bir atölye olarak kullanmak onlara iş değilmiş.
Yemek yemeyi hepimiz çok seviyoruz, ancak kararımızı biliyoruz.
Haftada birkaç gün rahat beslenme tarzını benimserken, diğer günler beslenmemizde daha dikkatli oluyoruz. Bu dikkat sporla da birleşince hem yeterli dengeli beslenmiş oluyoruz, hem sosyal faaliyetlerimizden kopmuyoruz, hem de kilomuzu koruyabiliyoruz.
İnsan sağlığının beslenme ile başladığını düşünürsek, her bireyin birinci derecede beslenmesine dikkat etmesi ve bu dikkati yaşam tarzı yapması sanırız çok önemli.

Go Top