By-Pass sonrası beslenme?

image

By-Pass ameliyatı geçirdiniz ve Doktorunuz size kullanmanız gereken bir dizi ilaç verdi, sonrada dedi ki, "Artık bundan sonraki yaşantınızda çok dikkatli olmalısınız"
İyi de bundan sonraki yaşantınızda nasıl çok dikkatli olacaksınız, bunu biliyor musunuz ?..
Sigarayı bıraktınız, hemen yürüyüşlere başladınız, bunlar tamam. Peki asıl en önemli olan beslenmenize nasıl özen göstereceksiniz ?..İşte bu tip ameliyatlardan sonra en önemli soru budur ve bunun cevabını mutlaka bilmek zorundasınız.
Bir kere By-Pass ameliyatı olan bir birey artık beslenmesinde yanlış yapmamalıdır. Bu tip diyetlerde en önemli konu yağlardır. Bu gerçekten üzerinde durulması gereken hayati bir konudur. Şu anda ülkemizde bulunan en iyi yağ Zeytinyağ dır. Ancak bu yağ biraz pahalı bir yağdır. Zeytinyağına en yakın yağ olarak Fındık yağı vardır ve daha ucuzdur. En azından yemeklerinizi Fındık yağı ile yapabilir, salatalara Zeytinyağ kullanabilirsiniz.
Ayrıca Yemek yapımında Kanola Yağını da kullanmanızı hararetle tavsiye etmekteyiz.
Şunu hiçbir zaman unutmamak gerekir ki, en kıymetli yağı bile fazla kullandığınızda size zararı dokunur. Bu nedenle yağı mümkün olduğu en az düzeyde kullanın.
Aslında, koroner hastalıklarına yol açan kolesterolün kendisi değil, iki dolaşım şekli arasındaki dengedir. Bu nedenle LDL ( kötü kolesterol ) ve HDL ( iyi kolesterol ) arasındaki denge çok önemlidir. Bu denge sağlanamıyorsa, o zaman HDL'nin yüksek olması LDL'nin düşük olmasından her zaman daha iyidir. Eğer gerçekten toplam kolesterolün yetersiz derecede düşürülmesi veya HDL kolesterolünün aşırı şekilde arttırılması konusunda bir seçim yapmanız gerekiyorsa, ikincisini seçmek doğru olur. Çünkü,.HDL, her yaştaki insanlar ve her iki cinsiyet üzerinde tahmin yürütmenize yardımcı olabilecek en önemli unsurlardan biridir.
O halde HDL kolesterolü yükselten en önemli besinlere bir bakalım. En başta gelen besin balıktır. Balıkların hemen hepsi çok kıymetlidir.
Keşke her gün bir parça balık yenebilse.
Bundan başka abartıya kaçmamak kaydıyla,
Mercimek, Nohut, Kuru Fasulye,
Bakla, Soya fasulyesi, Barbunya,
Fındık, Fıstık,
Badem, Ceviz tüketilebilir.
Bunlardan da başka kalp damar sağlığına iyi gelen en önemli besinleri şöyle sıralamak mümkündür.
Bezelye,
Yulaf ekmeği ya da tam buğday ekmeği,
Lahana, Brokoli,
Havuç,
Sarımsak,
Kırmızı yada Sarı Soğan ( beyaz değil ),
Acı kırmızı Biber,
Elma, Portakal,
Domates sayılabilir.
Bu besinlerin de gene abartıya kaçmamak kaydıyla her gün tüketilmesinde sonsuz yararlar vardır.
Yoğurt, süt ve peynir gibi besinlerin mutlaka light ( yağı mümkün olduğunca alınmış ) olanlarını tercih etmelisiniz.
Şeker yerine suni tatlandırıcılar kullanılmalıdır. Çünkü şeker suni tatlandırıcılardan daha tehlikelidir. Tuz yerine ise diyet tuz ( sodyum potasyum karışımı ) kullanılabilir. Özellikle yemekleri tuzsuz pişirip yemeği yerken tuz dökülmesi daha az tuz tüketilmesine yardımcı olur. Sadece bu yazdıklarımıza dikkat etseniz Doktorunuzun tembihini yerine getirmiş olursunuz.
Son söz, eğer kiloluysanız hızlı olmamak kaydıyla yukarıda saydığımız besinleri içeren diyetlerle derhal zayıflamaya başlamalısınız.

Go Top